Obrtnička komora PGŽ je u sklopu svojih promotivnih aktivnosti održala prezentaciju upisa u strukovna zanimanja i strukovne škole na području Primorsko-goranske županije, u Osnovnoj školi Vladimir Nazor u Crikvenici, 19.2.2018. godine.

Prezentacija je bila namijenjena roditeljima, čija djeca u ovom trenutku polaze osmi razred Osnovne škole Vladimir Nazor,  te su ovom prilikom dobili sve važne informacije koje se odnose na strukovne škole u PGŽ i programe za koje obrazuju učenike.

Opća uredba o zaštiti osobnih podataka (GDPR – General Data Protection Regulation) počinje se primjenjivati od 25. svibnja 2018. godine. Građani će imati veću kontrolu nad svojim podacima jer će pravila o zaštiti podataka biti čvršća.

Ova pravila, između ostalog, omogućit će jednake uvjete za sve koji obrađuju podatke u EU. U srži stoji poticanje povjerenja potrošača, što će zauzvrat imati pozitivan utjecaj na ishod poslovanja. Više na hok.hr

10. Susret prijevoznika u organizaciji Hrvatske obrtničke komore, održat će se 15. i 16. ožujka 2018. godine, u Crikvenici (hotel Omorika). Susret prijevoznika Hrvatske obrtničke komore značajna je manifestacija koja svake godine okuplja prijevoznike – obrtnike, ali i trgovačka društva, kao i ostale dionike u obavljanju prijevozničkih djelatnosti. Važnost ove manifestacije očituje se u činjenici da je to jedan od rijetkih događaja na kojem obrtnici - prijevoznici imaju mogućnost razmijeniti međusobna iskustva i što je još važnije, komentirati probleme s predstavnicima relevantnih institucija. Više na hok.hr

Temeljem upozorenja većeg broja članova obrtnika, kooperanata brodogradilišta 3.MAJ u Rijeci, na višemjesečno neplaćanje njihovih računa za isporučene proizvode odnosno pružene usluge od strane 3. MAJ-a, predstavnici Obrtničke komore Primorsko-goranske županije, predsjednik Ceha proizvodnog obrta Ivica Zbašnik i tajnik Željko Dimitrić, održali su sastanak s direktorom 3.MAJ-a Maksimilianom Percanom. G. Percan je iskazao razumijevanje za situaciju u kojoj se nalaze obrtnici kooperanti brodogradilišta te naglasio da je najteže razdoblje u pogledu financijskog poslovanja brodogradilišta vjerojatno prebrođeno. Naime, davanjem jamstva Republike Hrvatske za financijsko zaduženje brodogradilišta, uz suglasnost EU,  otvorene su mogućnosti pribavljanja financijskih sredstava za redovito poslovanje brodogradilišta. Jedan od izvora je i kredit koji je brodogradilištu odobrio HBOR, a čija realizacija se očekuje u narednim danima. Sredstva iz ovog kredita namijenjena su upravo podmirenju obveza brodogradilišta prema kooperantima. Nadalje, u tijeku su dogovori s naručiteljima brodova vezano uz daljnje financiranje gradnje brodova, što će brodogradilištu osigurati stabilnost u daljnjem financijskom poslovanju.

Direktor g. Percan je istaknuo da obzirom da je knjiga narudžbi brodogradilišta za gradnju novih brodova vrlo dobro popunjena, kooperanti brodogradilišta mogu računati na daljnju  poslovnu suradnju, uz uredno podmirivanje obveza od strane brodogradilišta . Također je iskazana spremnost brodogradilišta na što bolju komunikaciju s kooperantima, pa Obrtnička komora Primorsko-goranske županije poziva sve obrtnike koji surađuju s 3.MAJ-em da se jave Komori u slučajevima postojanja problema naplate njihovih potraživanja.

U 'Narodnim novinama' broj 11/18 objavljena je Naredba o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba u 2018. godini, koju je donio ministar financija.

Ovom Naredbom propisuju se računi na koje će se uplaćivati prihodi proračuna, obvezni doprinosi te prihodi za financiranje drugih javnih potreba, način uplaćivanja tih prihoda te izvješćivanje njihovih korisnika.

Prihodima proračuna, obveznim doprinosima te prihodima za druge javne potrebe, prema ovoj Naredbi, smatraju se prihodi koji se ostvaruju po zakonima ili drugim propisima donesenim na temelju zakona. Više na hok.hr